Fekszel az ágyon, öledben a laptop, "sülnek a tojások". Ez nem jó. Az újrapasztázás segíthet, viszont a probléma forrása legtöbbször nem ez, hanem az Intel Turbo Boost.
A legtöbb laptop arra van tervezve, hogy tökéletes felhasználói élmény fogadja a usert. Ehhez a laptopban található Intel processzor saját órajelét "túlhúzza" akkor, ha még nem olyan meleg. Tehát tegyük fel, hogy egy mag órajele gyárilag 2,3 GHz és alapjáraton 60 fokos a processzor belső hőmérséklete. Intel Turbo Boost nélkül a maximális órajel ennyi lehet, nem több. A Zintel mérnökei jól kitalálták a tutit és bizonyos processzorokba beépítettek egy olyan extra funkciót, ha még üzemi hőmérséklet alatt van a processzor hőmérséklete (90-100 fok alatt) akkor a processzor megnöveli a saját gyárilag fixált órajelét ideiglenesen, hogy gyorsabban végezzen a feladattal. Idézet a Wiki-ről:
Intel Turbo Boost is a technology implemented by Intel in certain versions of its processors that enables the processor to run above its base operating frequency via dynamic control of the processor's clock rate.
Manapság a legtöbb laptopban, benne van ez a funkció. Némely modellek esetén gombbal váltható az üzemmód a sima energiatakarékos és a "boost" mód között. Némely modellekben pedig megtalálható a Turbo Boost és mindig ilyen üzemmódban van, emellett nincs gomb a gépházon, amivel ki lehetne kapcsolni. A MacBook-ok Intel processzorában is megtalálható, azonban a MacBook-on sincs olyan gomb amivel váltani lehetne energiatakarékos és boost mód között, a váltást az oprendszer dönti el.
Hogy rohadna meg, mert pl az enyém folyamatosan boost módban cirreg és szétégeti a pöcsöm amikor az ölemben van. Itt a bizonyíték. A modellem 4 magos, magonként 2,3 GHz-el, azonban automatikusan aktiválódott boost esetén 2,9 ... 3 GHz-n üzemel, és jó kis 90-95 fokosra melegszik. ( a kép első harmada)
Ha kikapcsolod a boost üzemmódot, (a kép második fele) akkor:
- nem lesz érezhetően lassabb a laptopod
- kevésbé melegszik (élettartam szempontjából is jó)
- tovább bírja az akksi
- nem ég szét a pöcsöd / vaginád, ha az öledben tartod a laptopot és ezzel hozzájárulsz a fajfenntartáshoz, hogy szaporodási képességed megőrzöd
- hozzájárulsz a globális felmelegedés elleni küzdelemhez és kevesebb afrikai kisgyerek szárad ki emiatt
Hogy lehet kikapcsolni?
- MacBook-okon, OSX-re telepítsed ezt a kernel kiterjesztést ami a menübar-ba egy kapcsolót rak: Turbo Boost Switcher
- Windows-on: Az energiasémáknál a beállítasz egy 99%-os limitet. Első ránézésre ez logikátlan, de Igen, ennek hatására a TurboBoost-od megszűnik, és 1%-kal az eredeti órajel alatt üzemel majd a géped.
- Linux: ???
A váltást, vagy hogy egyáltalán van-e neked TurboBoost-od az Intel Power Gadget programmal ellenőrizheted
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.