Az Ubuntu Linux telepítve 4-5 gigabyte. Az Ubuntuval települő Gnome ablakkezelő pedig nagyon sok erőforrást eszik (1 ghz, és 512 mb ram). Ez sok. Ezen bejegyzés célja bemutatni, hogy hogyan lehet a legminimálisabb, azonban használható grafikus felülettel ellátott Ubuntut telepíteni. Középhaladó Linuxos tudás szükséges!
Nem célja szuperkicsi Linux előállítása, hisz ebből van pár versenytárs a piacon (guglizd ki őket, ha érdekel), például:
- Tiny Core Linux (11 mb)
- Damn Small Linux (50 mb)
- Puppy Linux (120 mb)
A mi Ubuntu Linuxunk körülbelül 1 gigabyte-ot fog elfoglalni, és lényegesen kevesebb erőforrás szükségeltetik a futtatásához, mert nem a csicsás Gnmoe ablakkezelőt telepítjük, hanem a Fluxbox ablakkezelőt, ami kb csak egy tálcából és egy órából áll. Elég lesz neki 600 mhz, 128 mb ram.
Telepíteni egyelőre csak a rendszert szeretnénk, ablakkezelő és szoftverek nélkül (csak parancssoros felület), ezt az Ubuntu Minimal CD telepítővel tehetjük meg. Később persze rakunk fel grafikus felületet is.
https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD
Töltsük le a mini.iso-t, ami nem tartalmaz semmit csak egy parancsoros Ubuntu telepítőt. Szoftvereket sem tartalmaz ez a cd képfájl, ezért netkapcsolatra lesz szükség telepítés közben, hogy a megfelelő komponenseket lehúzza a netről. Bootoljunk, és válasszuk a "Install"-t:
A telepítés innentől egyértelmű. Megkérdezi a következőket:
- nyelv
- billentyűzetkiosztás
- számítógép neve
- felhasználónév, jelszó
- particionálási beállítások
Amúgy ilyen pőre a telepítő felülete, a kérdéseket ilyen dialógusablakban kapjuk:
Ha kész a rendszer telepítés és újraindítottuk a gépet tényleg parancssoros felület fogad. Jelentkezzünk be a telepítéskor megadott felhasználónév-jelszó párossal:
Telepítsük a FluxBox grafikus felületet:
sudo apt-get install xorg fluxbox -y
echo "exec startfluxbox" > ~/.xinitrc
Opcionálisan telepítsünk pár programot (a legszükségesebbek: egy fájlkezelő, egy böngésző, flash player, egy pdf nézegető és egy képnézegető):
sudo apt-get install chromium-browser flashplugin-installer pcmanfm mupdf gpicview -y
Indítsuk el a grafikus felületet:
startx
Kész is a mini linux, van tálca, több asztal, óra, fájlkezelő, böngésző, startmenü-szerűség jobbklikkre, és váltható ablakkeret színek a beállításoknál. Az eredeti Ubuntu Linux erőforrásigényének 1/5-én is elfut.
Már csak hang nincs, telepítsünk egy audioszervert és egy mixert, amivel állíthatjuk a hangerősséget:
sudo apt-get install alsa libasound2-plugins "pulseaudio-*"
sudo usermod -a -G audio felhasznalonev
Ezután szerkesszük a Pulse default.pa file-ját, hogy automatikusan ismerje fel a kártyát, vegyük ki a #-et az utolsó előtti sorból:
sudo nano /etc/pulse/default.pa
Nyissuk meg a mixert, és emeljük fel minden csatorna hangerejét a felfele gombbal, és minden csatornát kapcsoljunk be az M gombbal. A mixer elindítása:
sudo alsamixer
Kész is vagyunk!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.