Karácsonyra a Jézuska hozott egy Wayteq Xtab 8Q-t. Ezeket a sorokat is róla írom. Megpróbálom összeszedni a tapasztalataimat.
Ez az első tabletem, szóval olyan nagy múltam nincs a tabletek tesztelésében, de megfordult már a kezeim között Nexus 7, iPad Mini, és jónéhány okostelefon a ZTE -től kezdve a Sony Xperiákig. A tesztben igyekszem kitérni a tapasztalatokra és azokra az információkra amik rendhagyóak.
A Wayteq xTAB-8Q a képen látható paraméterekkel rendelkezik. Minden megvan benne ami kell, ezt nem is részletezem, leolvashatod a képről ami kell.
Sebesség
Használat közben villámgyors, semmi akadást nem tapasztaltam, pedig már jónéhány napja teszem. A 4 magos, magonként 1.3 GHz-es processzorok a legminimálisabb mértékben melegednek intenzív játék közben. Egy tesztelő szoftver szerint 970 mb ramja van, ami sokmindenre elég: Folyamatosan meg van nyitva pár alkalmazás a háttérben plusz egy böngésző 5-6 teljes oldallal és így marad 130 mb memória. A sebességgel tehát nincs gond.
Angry Birds GO akadás mentesen fut, sok megnyitott alkalmazással együtt a háttérben és még mindig marad egy kicsi memória.
Tárhely
8 GB összkapacitása van, két részre osztva. Egyik a rendszernek és az alkalmazásoknak a másik az ú.n. USB tárhely a felhasználói fájloknak és képeknek. Ezen kívül rakható bele SD kártya is 32 GB-ig.
A rendszerpartítión kb 1 GB helyed van telepíteni ami semmire sem elég, lehúzol egy testesebb játékot máris betelik. Érdemes átparticionálni. Az átparticionálás mikéntjeit elolvashatjátok a magyar android mágus, Kelzsoca honlapján. Ha a lap nem lenne elérhető itt meg itt van egy biztonsági mentése a cikknek, a letölthető fájloknak pedig itt is elérhető a másolata. Ezt végigcsinálva több alkalmazást tudsz majd telepíteni.
Alapesetben ilyen a felosztás:
GPS
A készülékben van GPS, ami ritkaság tabletekben. Az eszközt +5000 forintért meg lehet vásárolni a Sygic navigációs szoftverrel együtt - én nem így vettem, mert nekem jó a Google Maps is, vagy ha kell letorrentezem a Sygic-et és ugyanott vagyok.
Kamera
Az előlapi (0.3 Mpx) és a hátoldali (2 mpx) kamera nem ad szép képet. Arra elég, hogy látszódjon aminek látszódni kell, de ennyi. Zajos, életlen olcsó minőség, de hát egy tabletben nem a kamera a lényeg. Skype-ra elég sőt, ha jönnek az UFÓk, akkor le tudod őket fotózni. HDR és panoráma fotózás van, videókat HD-ben veszi fel. Tesztfotók és tesztvideó (kattints a képekre a nagy mérethez!)
Panorámafotózási lehetőség is van:
Nincs autofókusz, végtelen fókuszra van állítva a kamera, ezért közeli képeket nem lehet vele lőni.
A videókat HD 1280x720-ban veszi fel és nem mp4, hanem 3gp formátumban ment. 2014!! WTF?
(kapcsold HD-ra a felbontást!)
Gépház
Masszív, nehéz készülék látszik, hogy van benne anyag. Sok fórumon panaszkodtak, hogy a Wayteq eszközök nincsenek jól összerakva. Ez össze van. Elől hátul fóliával jön, elől elvileg kettő is van, de még nem szedtem le róla, mert egyrészt nem kapható a piacon hozzá utángyártott védőfólia másrészt buborékmentesen volt felrakva, így nem zavaró a jelenléte.
Nincs rajta fizikai Home meg Vissza gomb. Ezek a képernyő alsó részén vannak szoftveresen kirajzolva.
A kütyü oldala kicsit éles, ami hosszú használat után kellemetlen a kéznek, de ha veszel hozzá tokot 2500 Ft -ért, akkor sokkal jobb tartani.
Tok
Az egyetlen tok ami jó hozzá a sajátmárkás műbőr tok. Pont beleillik. A fülhallgatónak és a tápnak van lyuk, a HDMI kimenetet eltakarja egy pánt. Mágnesesen záródik. 2500 HUF
[Kep a tokrol ide]
Szoftver
KitKat van rajta. Gyári Android szoftverekkel jön: számológép, kamera, naptár, ilyesmi. 3 előtelepített app van, amik szerencsére törölhetők: MindigTV, Fuso és Wayteq táblamagazin. A MindigTV-vel ingyen lehet a közmédia TV csatornákat nézni, de ez a Play Store-ból is letölthető. A Fuso-val pár ultragagyi magyar filmet és sorozatot lehet megtekinteni, egyébként elő kell fizetni és akkor mozifilmek is nézhetők. Azt írták, hogy Fuso Prémium jár a tablethez de nem, átvágtak elő kell fizetni. Ez az alkalmazás törölhető, ha csak nem szeretnél fizetni, vagy fostalicska sorozatokat nézni. A Wayteq Táblamagazinnal fizetős újságokat lehet olvasgatni. Ez teljes verziós app.
Billentyűzet
A gyári szoftveres billentyűzetnek nincs szótár lehetősége így nem javítja automatikusan a szavakat és nincsenek megjelenő javaslatok gépelés közben. A billentyűzetet érdemes lecserélni GO keyboardra magyar kiegészítővel. Nem csak azért mert van benne szótár, hanem mert így lesz tablet billenyűzetkiosztásod is amivel landscape tartásban könnyebb gépelni.
Akku
Az akkumulátor kapacitása nagyon jó. Intenzív használat esetén is 2 napig bírja. Amikor megvettem akkor napi nagyon sok órát játszottam rajta, meg böngésztem és így lett majdnem 2 nap. Alább csak a bekapcsolt képernyőidő.
Van egy probléma is: Az akku százalék kijelzés teljesen rossz. A mobilarena.hu fórumozói szerint minden modellnek ilyen, mert az összes vásárló tapasztalta, hogy sokszor rakoncátlankodik a kijelzés. A tünetek:
- 100-ról 40 százalék környékéig rendesen, lineárisan merül.
- Beragad a kijelzés 40 százalék környékén és kb 1 óráig meg sem mozdul. (Én eddig 3x töltöttem, mindig beragadt a kijelzés először 39 utána 54 utána 29%-on.
- Utána 15 százalékig ismét jól, lineárisan merül.
- Végül 15-től kezdődően 10 másodpercenként csökken 1%-ot.
Rapszodikus megbízhatatlan kijelzés, ez hiba. Tehát eszer beragad a végén pedig az utolsó százalékokat gyorsan lemerüli.
Félreértés ne essék az üzemidővel nincs gond, csak a kijelzés rossz. Egyszerűbb, ha kikapcsolod a százalék kijelzést és csak a szintjelzőt nézed.
Stopperral lemértem, az utolsó 15%-ot 2 perc alatt merülte le. Ebből összeraktam egy animált gifet. Minden százalék merülésekor csináltam egy képernyőképet, és ebből áll a gif. Kattintással nagyítsd ki a képet, és figyeld a százalák élrékeket és a stopper állapotát!
Hang
Hangerősseggel nincs nagy gond. Szól rendesen, bár a leghalkabb üzemmód is túl hangos. Raktárak volna inkább előre a hangszórót, mert hátul könnyen befogja az ember.
Összefoglaló
Jó:
- Olcsó.
- Masszív.
- Megfelelő üzemidő.
- Megfelelő sebesség.
- GPS.
Rossz:
- Fos kamera.
- Rossz az üzemidő kijelzése (az üzemidő rendben van).
- Kevés tárhely (átparticionálással megoldható).
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.